مدل کسب و کار

یک مدل کسب و کار چیست؟

یک مدل کسب و کار چارچوبی برای چگونگی ایجاد یک شرکت است. درنهایت ، پتانسیل های یک سازمان را تا ذات خود تقلیل می دهد و چارچوبی برای موفقیت و غلبه بر چالش ها را فراهم می کند.

یک مدل کسب‌وکار فرضیات اساسی و هرگونه یادگیری اصلی در مورد یک سرمایه گذاری جدید را در خود جای می دهد. به عنوان مثال ، ممکن است گزاره ارزش اصلی شرکت را هدف قرار دهد ، هدف قرار دادن مشتری، منابع اصلی و جریانهای فرض درآمد.

چرا یک مدل کسب و کار مهم است؟

یک مدل کسب‌وکار از آن جهت اهمیت دارد که مسیر کسب و کار را به جلو می برد و نشان می‌دهد که چگونه به آنجا می رسد. این DNA استراتژی شرکت است و مسیر موفقیت را تعیین می کند.

نوشتن یک مدل کسب و کار ، نیازمند اندیشه های عمیق و تصمیمات سخت خواهد بود. واین آنقدر مهم است که در مدل کسب و کار باقی خواهد ماند.

یک مدل کسب‌وکار کاری است که اغلب بنیانگذاران یک شرکت نوپا در ابتدا تهیه می نمایند، اما برای شرکت های فعال نیز که به بازار جدیدی می روند مفید است.

ارزیابی پتانسیل خط محصول جدید یا سرمایه گذاری استراتژیک و چگونگی ارائه آن در بازار موجود بسیار مفید است.

فرایند برنامه ریزی و بیان یک الگوی کسب و کار به رهبران و مدیران شرکت تصویر واضح تری از چگونگی تحقق چشم انداز خود می دهد. در عین حال، به اشتراک گذاری آن با دیگران در سازمان، هم ترازی و ایجاد اجماع را بوجود می‌آورد.

یک مدل کسب‌وکار خوب، سازندگان محصول و شرکت را نسبت به آنچه در آن کار می کنند و زمان و منابعی که مصرف می کنند، پاسخگو می داند.

ساختن یک الگوی کسب و کار رهبران و مدیران را ترغیب می کند تا از بیرون فکر کنند. این به یعنی کسب بینش در مورد آنچه برای مشتریان مهم است و چگونگی ارائه بهترین ارزش برای آنها است.

اجزای یک مدل کسب و کار چیست؟

هر شرکتی باید رویکرد اساسی خود را برای رفتن به بازار و چگونگی ایجاد ارزش واقعی برای مشتریان، کارمندان و حتی شرکا داشته باشد.

به همین دلیل است که مدل های کسب و کار به طور معمول شامل اطلاعاتی در مورد مشتریان هدف، بازار، نقاط قوت سازمان و چالش ها، عناصر اساسی محصول و نحوه فروش آن هستند. مدل های کسب‌وکار سریع‌ترین راه برای گرفتن و برقراری ارتباط این عناصر در یک شرکت است.

در اینجا لیست کاملی از مؤلفه هایی که در اکثر مدل های کسب و کار یافت می شود آورده شده است:

 • مشکل: نقاط نیاز مشتریان را نشان می دهد
 • راه حل: چگونه شرکت قصد دارد نیاز مشتریان را برآورده سازد (با عنوان محصول)
 • منابع اصلی: دارایی های فیزیکی، فکری، انسانی و مالی شرکت
 • بخش مشتری: مشتریان هدف چه کسانی هستند
 • پیشنهاد ارزش منحصر به فرد: چرا مشتری مایل به خرید راه حل شما است
 • چشم انداز رقابتی: مشتریان از چه گزینه هایی می توانند استفاده کنند
 • مزیت رقابتی: خصوصیاتی که به راحتی کپی نمی شوند یا در جای دیگر خریداری می شوند
 • کانال های فروش: چگونگی دستیابی شرکت به مشتریان
 • جریان درآمد: چگونه شرکت درآمد ایجاد می کند
 • مدل درآمد: چارچوبی برای سودآوری شرکت
 • شرکای اصلی: شرکا و تأمین کنندگان مهم برای تجارت
 • ساختار هزینه: هزینه های شرکت چیست و چگونه باید بر قیمت گذاری تأثیر بگذارد
 • معیارهای موفقیت: چگونه شرکت موفقیت خود را اندازه می گیرد

بسته به بلوغ شرکت و عرضه جدید، مدل واقعی کسب‌وکار که ایجاد می شود خیلی پیچیده نیست و یا به جزئیات به هر مؤلفه می پردازد.

هدف، ایجاد یک دیدگاه قوی و استراتژیک است که به صورت عینی به ارزیابی این که چه چیزی ممکن است و چه چالش هایی را به صورت خلاصه با آن روبرو خواهیم شد می پردازد.

اقتباس شده از: آها

5/5 - (2 امتیاز)

اشتراک گذاری

یک دیدگاه درباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرور

مطالب مرتبط

تبلیغات کلیکی یا سئو

چطور باید به جای سئو تبلیغات کلیکی یا پولی انجام بدیم؟

چگونه به یک کسب و کار پیشنهاد کنیم به جای سئو، تبلیغات کلیکی یا پولی انجام دهد؟ آیا واقعاً نیازی به انتخاب یکی از اینها به جای دیگری برای بازگشت سریعتر سرمایه هست؟ ما در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد. امروزه سئو خیلی شناخته شده تر است،

طراحی سایت با هوش مصنوعی

نقش هوش مصنوعی در طراحی سایت

طراحی سایت یکی از اصلی‌ترین عناصر حضور آنلاین هر سازمانی است. با توجه به این که وب‌سایت‌ها برای بیان نظر، ارائه خدمات، فروش کالا و خدمات و بسیاری از کاربردهای دیگر در دنیای اینترنت بکار می‌روند، ایجاد یک سایت موفق یکی از اولویت‌های کسب و کارها است. با توسعه فناوری‌های

افزایش مشتری کلینیک زیبایی

راه های جذب مشتری کلینیک زیبایی

کلینیک های زیبایی به عنوان مراکزی که به افراد کمک می کنند تا زیبایی و جذابیت خود را افزایش دهند، برای جذب مشتریان بسیاری از فرصت ها را دارند. با این حال، به دلیل رقابت شدید در این صنعت، کسب و کارهای موفق باید راه هایی را برای جذب مشتری

برنامه ریزی شبکه های اجتماعی

برنامه ریزی شبکه های اجتماعی: چگونه برای یک فصل خود برنامه ریزی کنیم؟

برای محتوای شبکه های اجتماعی خود به کمک نیاز دارید؟ در این مقاله، یک مدل برنامه ریزی شبکه های اجتماعی در Google Sheets، به همراه چند نکته مفید را توضیح می دهیم. به نظر می‌رسد برنامه ریزی محتوای شبکه‌های اجتماعی برای بسیاری از بازاریابان و صاحبان کسب‌وکار منطقه‌ای چالش برانگیز

بپرس
1
چت با ما
چت با eBgroup
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟