10 گام ایجاد استراتژی دیجیتال مارکتینگ

استراتژی دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) بخشی جدایی ناپذیر از برنامه رشد بسیاری از شرکت ها است، چراکه وظایف و اقدامات لازم برای اطمینان از تحقق اهداف بازاریابی را تشریح می کند. بعضی از افراد اغلب با کلمه “استراتژی” مرعوب می شوند ، اما طراحی آن در واقع می تواند نسبتاً آسان باشد.

راز ایجاد یک استراتژی موثر بازاریابی دیجیتال برای سال آینده یک شرکت ، تهیه و در نظر گرفتن آخرین روندهایی است که در سال آتی حاکم خواهند شد.

بمنظور کمک به شما در ایجاد یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کار خودتان ، ما یک راهنمای 10 مرحله‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهیم که شامل اصول و نوآوری‌ها است.

آماده اید شروع کنیم؟

مرحله 1: مشتری خود را به روشی جدید تعریف کنید

پیش از این ، دیجیتال مارکترها اطلاعات کیفی و کمی را که شامل سن ، جنس ، شغل ، علایق و موقعیت مکانی می شد در مورد مخاطب هدف جمع آوری می‌کردند. اما اخیراً تعریف مشتری بالقوه با شخصی که خریدار در اختیار دارد ، به سطح دیگری منتقل شده است. اکنون ، مؤثرترین استراتژی‌های بازاریابی بدون این اطلاعات ناقص است.

شخصیت (پرسونا) خریدار اصطلاحی است که برای توصیف مشتری ایده آل استفاده می شود که می توان با نظرسنجی و تماس با گروه هدف از پیش تعریف شده ، آن را تعریف کرد. برای تعریف شخصیت خریدار خود می توانید از ابزارهای آنلاین هم مانند MakeMyPersona و Persona Creator استفاده کنید.

مرحله 2: اهداف و ابزارها را مشخص کنید

هر بازاریاب حرفه‌ای می داند این مرحله چقدر مهم است. بدون اهداف ، استراتژی کار نخواهد کرد ، بنابراین تعیین آنها وظیفه اصلی شماست. برای اینکه باید بدانید اهدافی که شما ایجاد کرده‌اید مناسب هستند و آنها را قابل اندازه‌گیری هستند.

نمونه ای از یک هدف بازاریابی ضعیف:

سال آینده نرخ تبدیل در وب سایت را افزایش داده و دو پیشنهاد تبلیغاتی ایجاد خواهد شد.

چه اشتباهی در این هدف وجود دارد؟ درست است ، غیر قابل اندازه گیری است! چگونه می توان پیشرفت را با استفاده از این هدف اندازه‌گیری کرد ، درست است؟

خب، در اینجا نحوه شکل‌گیری درست همان هدف آمده است:

در سه ماهه اول سال 2020 نرخ تبدیل‌های وب سایت را 20 درصد افزایش دهیم و دو پیشنهاد تبلیغاتی ایجاد کنید:

حالا گزارش بازاریابی مکتوب را به ترتیب ماه دوم و سوم را به صورت آنلاین داشته باشید.

حالا، اندازه گیری پیشرفت امکان پذیر است.

مرحله 3: روی وبلاگ نویسی تمرکز کنید

وبلاگ‌نویسی برای بازاریابی آنلاین در سال 2020 و سال‌های دیگر هم مهم خواهد بود. این جنبه اصلی از استراتژی برخی از کارکردهای مهم از جمله آوردن ترافیک بیشتر به وب سایت شما، تقویت حضور در رسانه‌های (شبکه) اجتماعی ، موقعیت‌یابی در برابر سایر شرکت‌ها و رتبه‌بندی کلیه کلمات کلیدی در جستجوی آنلاین را انجام می دهد.

یک وبلاگ را مرتبا به روزرسانی کنید تا بازدیدکنندگان آن را مفید بدانند ، و در ادامه وب‌سایت شما به راحتی از طریق موتورهای جستجو پیدا می‌شود و می‌تواند به عنوان سکویی برای کمپین بازاریابی شما استفاده شود.

مرحله 4: کانال های دیجیتال مارکتینگ را ارزیابی کنید

دارایی‌های دیجیتال و کانال‌هایی را که قبلاً از آنها استفاده کرده‌اید ، از جمله وب سایت ، محتوای وبلاگ ، حساب رسانه‌های اجتماعی ، دهان به دهان ، تبلیغات محلی ، گوگل ادوردز ، تبلیغات پولی و غیره را تجزیه و تحلیل کنید. از خود بپرسید: آنها چقدر مؤثر بودند و چگونه می توان از آنها در سال جدید استفاده کرد؟

اشکال ندارد اگر استراتژی بازاریابی دیجیتال شما در آینده شامل همه این عناصر نباشد ، اما بطور قطع باید از مواردی استفاده کنید که در سال قبل مؤثرتر بودند و دوباره تا حد امکان آن را بهبود ببخشید. همین موضوع در مورد سایر دارایی ها و کانال ها نیز صدق می کند.

مرحله 5: بازاریابی خودکار

در یک گزارش از روند بازاریابی دیجیتال که توسط SmartInsights چاپ گردیده، اعلام می‌گردد: اتوماسیون بازاریابی در سال 2020 پرکاربرد خواهد بود. در واقع، 5 سال است که از نظر روند در صدر قرار داشته و بسیاری از مشاغل هنوز اتوماسیون خود را بهبود نداده‌اند.

اگر شرکت شما در بین آنهاست ، قبل از رسیدن سال جدید، اطمینان حاصل کنید که اتوماسیون بازاریابی را به استراتژی خود اضافه کنید!

مرحله ششم: بازاریابی موبایل انجام دهید

طبق گزارش SmartInsights ، بازاریابی موبایل در سال‌های اخیر رو به افزایش است. با این حال ، هنوز هم فرصت‌های زیادی برای رشد در زمینه تبدیل گوشی‌های هوشمند وجود دارد ، چراکه این نرخ ها در سال قبل بسیار پایین‌تر بودند. دسک تاپ و تبلت‌ها تاکنون پرکاربردترین ابزار برای دیجیتال مارکتینگ بوده است ، بنابراین اگر به دنبال فرصت‌هایی در بازاریابی موبایلی هستید ، شانس‌تان را بیازمائید.

الگوها و ایمیل‌های پاسخگوی تلفن همراه خود را بررسی کنید تا از جدیدترین روش‌ها استفاده کنید و فقط داده‌های مرتبط و جدید را ارائه دهید.

مرحله 7: باید دسترسی مشتریان به شما آسان شود

در تجارت آنلاین همه چیز در ارتباط با مشتریان بالقوه است، بنابراین برای اطمینان از نتایج مثبت باید میزان ترافیک در وب‌سایت شما زیاد باشد. استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما باید به شکلی تنظیم شود که بازدیدکنندگان شما از کمترین تلاش برای ارتباط با شما استفاده کنند. تعامل با مشتریان برای تجارت شما بسیار ارزشمند است.

“چیزهای زیادی برای آموختن از مخاطبان آنلاین وجود دارد. چراکه شما بازخوردهای صادقانه‌ای در مورد کمپین‌ها و پیام رسانی‌تان دریافت خواهید کرد. درج تفسیر و نظر طرفداران در مورد برند شما می تواند هم از نظر محتوای تازه و هم طرفداران وفادار برای شما دست‌آورد داشته باشد. “- آدام فریدمن

برای از بین بردن تلاش غیر ضروری ، باید مطمئن شوید که صفحه فرودتان اطلاعات بی‌ربط از مخاطب را درخواست نمی‌کند. اطلاعات تماس را به وضوح در صفحه فرود و سایر صفحات وب سایت داشته باشید.

مرحله 8: از فناوری مناسب استفاده کنید

اگر از یک فناوری ناکارآمد یا نامناسب استفاده شود ، تلاش بازاریابی‌تان هدر می‌رود. به عنوان مثال ، بازاریابی از طریق ایمیل نباید به صورت دستی انجام شود بلکه توسط ابزارهای آنلاین که با ارائه کارکردهای پیشرفته، آن را پیش برد.

مرحله 9: تمایز دهنده های خود را تأیید کنید

اگر شرکت شما با رقبا فرقی نداشته باشد، نباید انتظار داشته باشید سود بالایی در سال بدست آورید. با مکالمه با مشتریان و سؤال از آنها خود از دیگران متفاوت کنید (یا تقویت کنید) و از آنها بخواهید تا بگویند که چرا شرکت شما را انتخاب کرده اند. سپس ، در صورت لزوم ، تمایز دهنده‌های موجود را بررسی کنید.

مرحله 10: پیشرفت خود را ردیابی کنید

برای اطمینان از عملکرد مؤثر استراتژی باید نظارت مداوم داشته باشید. این کار با اختصاص تیم‌هایی که این وظیفه را به درستی انجام می‌دهند باید جلو برود. به یاد داشته باشید که از اشتباهات درس بگیرید و همیشه فرصت‌های بهبود را پیدا کنید!

کارهای زیادی در طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال دخیل است ، اما یک برنامه کارآمد و خوب فکری می‌تواند این کار را بسیار آسان‌تر کند. حالا از آنجا خارج شوید و سال جدید را فتح کنید!

اگر شما فقط به یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید تا بتوانید در بازاریابی کمک‌تان کند، راهنمای رایگان کارشناسان گروه کسب و کار الکترونیک را دریافت کنید!

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *