چگونه یک رهبر خوب در تیم باشیم

در مشاغل کنونی که در آن هر کارمند از نزدیک مورد سنجش قرار می گیرد ، برای اینکه قادر باشید یک کار موثر انجام دهید، رهبری تیم بسیار مهم است.

رهبر بودن در یک تیم خوب مستلزم گوش دادن و برقراری ارتباط با تیم خود ، احترام گذاشتن به ایده ها و حرف های دیگران و بالا بردن روحیه است. با یک نگرش مثبت ، کمی خلاقیت و یک ذهن آزاد ، می توانید یک تیم سرآمد داشته باشید.

1. سلسله مراتب ایجاد کنید

رهبران ناکارآمد تیم، افرادی هستند که کارکنان را در اطراف خود جمع می کند و آنها را وادار می نماید که به وی احترام بگذارند. همچنین رهبران ناکارآمد تیم افرادی هستند که یک سلسله مراتب شفاف را در کل تیم ایجاد نمی کنند. اگر رهبر باشید ، در صدر قرار دارید. قدرت حرف آخر را در مورد چیزها دارید و نقش خود را به تیم القا می کنید.

• با تیم خود جلسه‌ای برگزار کنید ، به خصوص اگر تازه وارد تیم شده اید یا تیم شما به تازگی تأسیس شده است. در طول جلسه ، با تیم خود درمورد نقش همه صحبت کنید و درباره اینکه چه کسی به چه کسی گزارش می دهد، واضح سخت بگوئید.
• ترسیم نقشه ای که نام و عنوان هرکسی را بر روی آن ذکر شده باشد. نقشه شما باید سلسله مراتبی داشته باشد که شما و نقش شما را در بالای آن نشان دهد ، چه کسی مستقیماً به شما گزارش می دهد ، و غیره.
• همچنین این نکته را روشن کنید که قصد دارید به نقش های همه احترام بگذارید و تصدیق کنید که هر یک برای تیم موفق شما چقدر مهم و حیاتی است.

2. وقت تان را صرف رهبری کنید

این نه تنها به معنای برقراری ارتباط مکرر و باز با تیم خود و کمک به پاسخگویی به هرگونه سؤال است. بلکه به معنای شفافیت و رفع هرگونه مشکل است و اینکه شما باید سخت ترین و اغلب طولانی ترین کارها را انجام دهید.

• یک رهبر بد پروژه و وظایف را به اعضای افراد واگذار و خود زود به خانه می رود. اما یک رهبر خوب دائماً از اینکه همه تیم در مسیر درست و سازمان یافته اند اطمینان حاصل می کند و از این کار خسته نمی شود.
• خود را در صورت نیاز در اختیار تیم قرار دهید. شما باید مرزهایی را تعیین کنید که همه به آن پایبند باشند. تیم شما باید در صورت لزوم بتواند با شما ارتباط برقرار کند ، اما نه هر بار که سوالی پیش می آید. برای این کار از زنجیره دستورات و برای تعیین مرزهای خود از سلسله مراتب استفاده کنید.
• علاوه بر این ، محدودیت هایی را هم برای حجم کاری خود و هم برای تیم خود تعیین کنید. قبل از قبول سمت رهبری ، مسئولیت خود را با رئیس خود دوباره بررسی کنید تا بتوانید کاملا در اختیار تیم باشید. سپس همین کار را برای تیم خود انجام دهید.
• به عنوان نفر اول تیم ، ممکن است شما دیرتر از تیم خود به منزل بروید و زودتر یا حتی آخر هفته ها به محل کار بروید و هدف شما این است که مانع از انجام این کار در کل تیم شوید. محدودیت هایی برای حجم کاری را برای تیم خود اختصاص دهید و آنها نیز از آن پیروی کنند. این امر باعث می‌شود تا اعضای تیم شما دچار خستگی زیاد نشوند یا بیش از حد تحت فشار قرار نگیرند.

3. خودتان مثال رهبری باشید

این شبیه به زمان گذاشتن برای رهبری تیم است. شما به عنوان یک رهبر تیم ممکن است قدرت بیشتری داشته باشید ، یک شخص بزرگتر و یک یا دو روز تعطیلات اضافی داشته باشید ، اما شما نیز مسئولیت بیشتری دارید. اشتباهات تیم شما در نهایت برعهده و مسئولیت آن با شماست.

• با احترام یکسان با همه افراد تیم خود رفتار کنید. ارتباطی صریح و صادقانه برقرار کنید و به تیم خود نشان دهید که برای حل مشکلات و یا انجام هرگونه مساله لازم که برای تیم مفید باشد ، اینجا هستید.
• به سایر تیم ها و افراد سایر بخش ها احترام بگذارید. هرگز از افراد یا بخش های دیگر به ویژه در اطراف تیم انتقاد نکنید. از این گذشته ، اگر تیم شما ببیند که شما به روشی یکسان رفتار می کنید ، اعضا فکر خواهند کرد که رفتار مشابهی ندارید. نه تنها این نوع رفتار بی احترامی و غیرحرفه ای است ، بلکه به خودتان بازخواهد گشت.

4. نماینده داشته باشید

اگرچه کار شما فقط واگذاری کار به دیگران نیست ، اما بخشی از اختیارات خود به عنوان رهبر یک تیم خوب در صورت لزوم به کسی واگذار کنید که می داند چه موقع باید وظایف خاصی انجام دهد. این شخص باید بداند آنچه را که از همه انتظار می رود انجام دهد و این موضوع را برایش روشن کنید. به تیم خود اعتماد کنید تا کار مورد نظر خود را انجام دهد.
همچنین قاطع باشید. اگر بتوانید تصمیمات سریع و آگاهانه بگیرید ، افراد بیشتر از شما پیروی می کنند و احترام می گذارند. وقتی تعلل می کنید و تیم شما چنین چیزی را می بیند آن را ضعف شما خواهند دانست. شما برای رهبری و تصمیم گیری در آنجا هستید ، بنابراین آماده باشید تا این کار را انجام دهید.
• اگر قرار است تصمیمی بگیرید که بخشی از تیم را تحت تأثیر قرار می دهد و یا تمام اطلاعات لازم برای تصمیم گیری آگاهانه را در اختیار ندارید ، به داخل تیم خود بروید. گزارش و یا به روزرسانی وضعیت را در بخشی از پروژه بخواهید، این می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند. همچنین در مورد گزینه های خود با تیم صحبت کنید .

5. مدیریت پروژه ها ، رهبری افراد

در نهایت در تعریف رهبری خوب: رهبر خوب بودن این است که بدانید چگونه بین مدیریت تمام پروژه هایی که تیم شما روی آن کار می کند و هدایت تیمی که روی آن پروژه ها کار می کند ، تفاوت قائل شوید. در حالی که شما باید بر همه پروژه ها نظارت داشته باشید ، باید به تیم خود نیزاجازه دهید که کارهایی را انجام دهد، چرا که اعضای تیم برای انجام آن کار استخدام شده اند.
• مدیریت وظیفه محور تر است ، پیگیری جلسات و رویدادها ، ایجاد و حفظ همه برنامه ها و ایجاد فرصت و زمان مناسب برای انجام صحیح کارها.
• هدایت تیم شما نیازمند پشتیبانی و ایجاد انگیزه در اعضای تیم برای انجام کارهای محوله است. یک رهبر خوب بر روی کارها ریز نمی شود و به اعضای تیم می گوید که چگونه همه کارها را انجام دهند. درعوض ، از اعضای تیم خود الهام بگیرید و به آنها انگیزه دهید تا از ایده ها و روش هایی که برای هر فرد بهتر است استفاده کنند.

اقتباس از: ویکی‌چگونه (wikiHow)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

یک دیدگاه درباره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *