چشم انداز مدیران مارکتینگ پس از کرونا
بلاگ, دیجیتال مارکتینگ, کسب و کار, کسب و کار الکترونیک, مارکتینگ, وبلاگ

مدیران مارکتینگ با ترس، نسبت به دوران پس از کرونا خوشبین هستند.

Advertisements

به گفته گارتنر بیشتر مدیران مارکتینگ و بازاریاب ها نسبت به بودجه بازاریابی خود پس از کرونا نگرش “سازگار با محیط” را اتخاذ خواهند کرد، اما این نگرش در میان آنها مشترک نیست.

در نتیجه‌ی آخرین تحقیق گارتنر (Gartner CMO Spend Survey) تقریباً سه چهارم (۷۳٪) مدیران مارکتینگ انتظار دارند که تأثیر منفی این بیماری را کوتاه مدت نشان دهند و طی ۱۸-۲۴ ماه آینده روند مثبت را پیش بینی می‌کنند. با این گزارش مدیران مارکتینگ در سال ۲۰۲۱ سرمایه گذاری در کانال‌های اصلی را افزایش خواهند داد.

در این نظرسنجی ۴۳۲ مدیر بازاریابی در سازمان‌های بزرگ آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان شرکت کرده‌اند. گارتنر با استناد به نظرسنجی مجمع جهانی اقتصاد ، گفته: خوش بینی مدیران مارکتینگ با دیگر مدیران اختلاف دارد ، ۶۰٪ از مدیران عامل انتظار دارند که پس از کووید-۱۹ رکود به شکل U- باشد.

این چشم انداز باید هشداری را به مدیران مارکتینگ بدهد، چراکه “نیاز به یک رویکرد مشترک و چابک برای بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی وجود دارد که تضمین کند انتظارات بازاریابی از واقعیت‌های کسب و کار خارج نمی‌شود.”

اکنون و در جریان پاندمی کرونا تقریبا نیمی (۴۴٪) از مدیران مارکتینگ می‌گویند با کاهش بودجه حداقل ۵درصدی مواجه هستند. این مشکل تیم‌های بازاریابی را مجبور کرده است که در فعالیت‌شان خلاق تر شوند.

به طور کلی، گارتنر اقدامات بیشتر را مثبت ارزیابی کرده است.

۶۱٪ از شرکت‌ها کمیته اختصاصی یا اضطراری کووید-۱۹ راه اندازی کرده‌اند و در عین حال دو پنجم (۴۰٪) از این فرصت استفاده کردند تا محصولات را با استفاده از تجارت الکترونیکی تبلیغ کنند. در همین حال، تقریباً نیمی از این موارد (۴۴٪) فعالیت خود را به تعویق انداختند، یعنی ۴۱٪ کمپین ها را به تعویق انداخته و ۳۷٪ کاهش داده‌اند.

۷۹٪ پاسخ دهندگان نظرسنجی اعلام داشته‌اند که برای رشد آینده در بازارهای موجود تمرکز خواهند کرد. ۴۵٪ معرفی محصولات جدید به بازار موجود را خواهند داشت و ۳۴٪ محصولات موجود را دو برابر خواهند کرد. در حالی که تنها ۶٪ آماده ورود به یک بازار جدید هستند و تنها یک چهارم از افراد شرکت کننده در نظرسنجی گفتند که آماده هستند تا بخشی از بودجه را برای روش‌های جدید کاری اختصاص دهند.

گارتنر آنچه را که با احتیاط می خواند “زیربنای اطمینان” است

در حالی که بخش اول گزارش به بررسی چگونگی و نحوه بودجه‌بندی اختصاص داشته، بخش دوم عمیق تر در خود محصولات می‌گردد.

کانال‌های دیجیتال جایی هستند که بیشترین اطمینان را در آنها می توان یافت. حضور در فضای دیجیتال تقریباً ۸۰٪ بودجه در سال ۲۰۲۰ را برای شرکت‌ها تشکیل می‌دهد و تقریباً دو سوم (۶۲٪) از مدیران مارکتینگ انتظار دارند که در کل رسانه‌ها در سال ۲۰۲۱ حضور یابند.

تبلیغات دیجیتالی – با ۶۹٪ افزایش، بازاریابی ایمیل ۶۷٪ افزایش و بازاریابی تلفن همراه نیز۶۷٪ افزایش داشته‌اند که در این میان جستجوی پولی، وب سایت و سئو بعنوان محبوب ترین کانال های بازاریابی B2B در بودجه بازاریابی ۶۶٪ افزایش داشته‌اند. اما بازاریابی رویدادها ۲۴ درصد و تبلیغات آفلاین ۲۵ درصد کاهش داشته‌اند که طبیعی است.

ایوان مک اینتایر ، تحلیلگر گارتنر می‌گوید: “مدیران مارکتینگ باید بجای اینکه در مورد بودجه‌هایی که عقب افتاده‌اند، ریسک کنند، برای فشارها در بودجه سال آینده برنامه‌ریزی کنند.” وی می‌گوید: “برندهایی که در مواقع مختلف موفق می شوند ، کسانی هستند که تغییر در اطراف خود را تشخیص می دهند و با آن تنظیم می‌شوند ، نه اینکه منتظر بمانند تا همه چیز به حالت عادی برگردد.

نتیجه:

در شرایط بحران امروزی، مدیران مارکتینگ نیاز به ساختن طرحی دارند که هزینه های غیرضروری را از بین برده و هزینه‌های ضروری را نگه دارند، و هزینه هایی که می تواند بهره وری بیشتر و ROI داشته باشند را بیشتر کنند.

منبع: تکنولوژی مارکتینگ


اگر به دنبال بهترین برنامه ریزی مارکتینگ هستید با کارشناسان ما در ارتباط باشید

7 دیدگاه برای “مدیران مارکتینگ با ترس، نسبت به دوران پس از کرونا خوشبین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *