طراحی رابط کاربری (UI)

رابط کاربری یا user interface که به اختصار UI نامیده می شود یکی از مهم ترین بخش های هر برنامه است و به طور کلی به هر چیزی گفته می شود که از طریق فعل و انفعال با آن، بتوان با صفحه ی نمایش کامپیوتر ارتباط برقرار کرد. در واقع رابط کاربری مجموعه ای از دستورها و تصویرهاست، اگر رابط کاربری به صورت تصویر باشد کاربر می تواند با انتخاب یک گزینه از میان چند گزینه با برنامه ارتباط برقرار کند و اما اگر رابط کاربری به صورت دستور باشد کاربر می تواند با درج دستور با برنامه ارتباط برقرار کند.

اجازه دهید با چند مثال بیشتر برای تان توضیح دهیم، هر محصولی برای انسان طراحی و تولید می شود باید به گونه ای باشد که انسان بتواند از آن استفاده کند، برای مثال دستگیره ی در وسیله ای است که می توان از آن برای باز کردن در استفاده کرد حال اگر دستگیره ی در یا هر وسیله ی جایگزین دیگری نبود انسان قادر به استفاده از در نبود.

اما جالب است بدانید که اولین (UI) از زمانی که برای اولین بار که بشر محصولی را اختراع کرد مطرح شده، اما به شکل امروزی نبوده است.

رابط کاربری (UI)

نیازمندی های طراحی رابط کاربری (UI)

افرادی که می خواهند در زمینه ی طراحی رابط کاربری (UI) فعالیت کنند باید با طراحی دیداری نیز آشنا باشند، این مسئله به این دلیل است که غالبا شرکت ها به دنبال افرادی هستند که هم گرافیست خوبی باشند و هم طراح UI خوبی. پس فرد باید با ابزارهای گرافیکی همچون فتوشاپ و Illustrator آشنا باشد.

به تازگی مفهوم جدیدی به نام UI Developer رواج پیدا کرده است، این مفهوم به افرادی اشاره دارد که هم مهارت هایی در زمینه ی طراحی رابط کاربری (UI) دارند و هم مهارت هایی در زمینه ی برنامه نویسی front-end  دارند.

توسعه دهنده های رابط کاربری (UI) باید در مواردی همچون CSS، HTML  و Javascript مهارت داشته باشند و با فریمورک هایی همچون React، VueJS یا Angular  نیز آشنا باشند و کار کرده باشند.

برای کسب مهارت بیشتر در زمینه ی طراحی (UI) اگر فرد می خواهد در زمینه ی طراحی وب سایت فعالیت کند باید با سبک های مختلف طراحی وب سایت همچون سبک هایی همچون تخت، رئالیسم، سه بعدی و .. و مزایا و معایب آن ها آشنا باشند.

اصول طراحی رابط کاربری (UI)

طراحی رابط کاربری (UI) دارای اصولی است که با دانستن این اصول می توان رابط کاربری مناسبی را طراحی کرد:

  • اصل ساختار : اولین اصلی که باید در طراحی (UI) به آن توجه داشت اصل ساختار است. در این اصل باید چیزهایی که به هم ربط دارند کنار هم باشند و چیزهایی که به هم ربط ندارند جدا از هم باشند. همچنین رعایت اصل ساختار در طراحی (UI) باعث می شود که رابط کاربری هدفمند، کاربردی و معنادار داشته باشیم. در ضمن رابط کاربری باید به گونه ای باشد که کاربر بتواند آن را درک کند و ثابت و مشخص باشد.
  • اصل تحمل : اصل دیگری که باید در طراحی (UI) به آن توجه داشت اصل تحمل است، اصل تحمل به این معناست که (UI) باید تحمل پذیر و انعطاف پذیر باشد و همچنین باید در ضمن این که باعث کاهش هزینه های خطا و اشتباهات می شود از بروز اشتباه نیز جلوگیری کند.
  • اصل پدیداری : اصل پدیداری یا اصل قابلیت دیده شدن یعنی برای این که کاربر بتواند یک کار را انجام دهد تمام گزینه ها و اطلاعات لازم در اختیار کاربر قرار دهد بدون این که با قرار دادن اطلاعات فرعی و غیر ضروری برای کاربر ایجاد مزاحمت کند.
  • اصل بازخورد : چهارمین اصل طراحی (UI) اصل بازخورد است بدین معناست که اگر تغییراتی ایجاد شد یا عملیات ها، خطاها و استثنائاتی انجام شد به گونه ای که برای کاربر قابل فهم باشد به کاربر اطلاع داده شود.
  • اصل سادگی : آخرین اصل طراحی (UI)، اصل سادگی است یعنی (UI) باید ساده باشد به گونه ای که فرایندهای دشوار را با استفاده از راه های میانبر و راه هایی که برای کاربر قابل فهم است انجام دهد.

عناصر رابط کاربری (UI)

برای این که بتوان در هزینه های کلی صرفه جویی کرد و فرایند جلب رضایت مشتری و انجام کار سرعت بخشید باید رابط کاربری (UI) مناسبی طراحی کرد. توجه داشته باشید که چیدمان عناصر بسیار حائز اهمیت است.

رابط کاربری (UI) دارای عناصری است این که این عناصر چگونه استفاده شوند و چگونه به کار گرفته شوند به نوع (UI) بستگی دارد، این عناصر عبارتند از:

  • بخش های اطلاعاتی : بخش های اطلاعاتی شامل مواردی همچون آگاه سازی ها، جعبه های پیام، نوار پیشرفت و .. می شود.
  • کنترل های ورودی : یکی دیگر از عناصر (UI) کنترل های ورودی است کنترل های ورودی شامل فیلدهای داده، دکمه های رادیویی، چک باکس ها، فیلدهای متنی، دکمه ها و … است.
  • بخش های ناوبری : آخرین عنصر رابط کاربری (UI)، بخش های ناوبری است بخش های ناوبری شامل مواردی همچون فیلدهای جستجو، تگ ها، آیکن ها، اسلاید و … است.

برای کسب مهارت بیشتر در زمینه ی طراحی رابط کاربری (UI) اگر فرد می خواهد در زمینه ی طراحی وب سایت فعالیت کند باید با سبک های مختلف طراحی وب سایت همچون سبک هایی همچون تخت، رئالیسم، سه بعدی و .. و مزایا و معایب آن ها آشنا باشند.

منبع: Ivahid.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *