بازاریابی ورزشی چیست؟

بازاریابی ورزشی

بازاریابان محبوبیت ورزش را درک کرده و آنها را برای دهه ها تبدیل به محور فعالیت‌های بازاریابی کرده اند. با بزرگ شدن وسعت و محبوبیت ورزش های ملی ، زمینه بازاریابی ورزشی نیز با آن افزایش یافته است. طبق گزارش CNBC ، شرکت بودوایزر در طول 10 سال گذشته تقریبا 240 میلیون دلار صرف تبلیغات Superbowl کرده است.

پس تا زمانی که ورزش به تحریک صدها میلیون نفر از مردم ادامه دهد، همچنان یک رویداد مهم برای ارائه پیام های تبلیغاتی خواهد بود.

بازاریابی ورزشی چیست؟

بطور خلاصه بازاریابی ورزشی به هر شکلی از ورزش استفاده می کند تا به فروش کالاها و خدمات کمک کند. این شیوه خاص بازاریابی کمتر در مورد استفاده از یک استراتژی واحد و بیشتر در مورد استفاده از محتوای ورزش برای کمک به تلاش های بازاریابی است. این محدود به ورزش حرفه ای نمی شود و ممکن است شامل مسابقات دو و میدانی کالج ها ، لیگ های جزئی یا ورزش های جایگزین باشد.

از آنجا که می توان ورزش را بر روی سیستم عامل های مختلفی تماشا کرد ، بازاریابی ورزشی می تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد. بطور مثال تیم ها فضای تبلیغاتی را در داخل استادیوم خود به بازاریابانی که می خواهند تابلوهای تبلیغاتی و سایر تبلیغات چاپی را بخرند ، می فروشند ، در حالی که شبکه های تلویزیونی در طول رویدادها زمان پخش را می فروشند. ورزشکاران مشهور همچنین قراردادهایی را امضا می کنند که باعنوان ، اعتبار خود فعالیت کنند و تصاویر خود را در اختیار بازاریاب ها قرار دهند.

مزایای بازاریابی ورزشی

بزرگترین مزیت بازاریابی ورزشی این است که به بازاریابان این امکان را می دهد که متناسب با محبوبیت و اعتباری که طرفداران نسبت به تیم ها و ورزشکاران مورد علاقه خود دارند ، پاسخ گیرند. اگر یک هوادار بیس بال از زمان کودکی تیم خاصی را دوست داشته باشد ، هر بازاریابی که خود را با آن تیم مرتبط می کند ، اعتبار فوری را در ذهن آن فرد کسب می کند. از آنجا که درآمد در نهایت برای حمایت از تیم خواهد بود ، بازاریاب یک اسپانسر در نظر گرفته می شود و برای موفقیت تیم سرمایه گذاری می کند.

معایب بازاریابی ورزشی

تنها نقطه ضعف عمده این است که صنعت بازاریابی ورزشی آنقدر بزرگ است که ایستادگی در جمع مدعیان را سخت کرده است. هواداری که یک بازی فوتبال سه ساعته را تماشا می کند ، در معرض ده ها پیام مختلف بازاریابی قرار خواهد گرفت. بازاریابان باید برای طیف گسترده ای از مشتریان تبلیغ کنند ، اما این خطر را دارند که تبلیغ آنها توسط طرفداران زیادی مورد توجه قرار نگیرد.

نمونه هایی از بازاریابی ورزشی

  • Allstate – شرکت بیمه راننده NASCAR Kasey Kahne را حمایت مالی می کند. اتومبیل وی از تبلیغات برجسته Allstate پوشانده شده است و او در تبلیغات چاپی و تلویزیونی شرکت نیز حضور دارد.
  • Reebok – سازنده کفش ورزشی یکی از به یاد ماندنی ترین کمپین تبلیغاتی در تمام دوران را بوجود آوردند، که آنها یک رقابت بین شخصیت های Dan O’Brien و دیو جانسون ایجاد کردند. این باعث ایجاد حواشی بین کمیته بین المللی المپیک و ریبوک شد.
  • StubHub – فروشندگان بلیط در انتهای آگهی های خود صدای رایج ورزشی مشترک، که همان صدای بوق پایان مسابقات را نشان می دهد را ایجاد کردند. وقتی هواداران در جریان یک بازی صدا را شنیدند، به StubHub فکر می کردند.
  • Budweiser – سازنده آبجو سرمایه گذاری زیادی در بازاریابی تلویزیونی در طول Superbowl انجام می دهد. بینندگان تقریباً به اندازه خود بازی منتظر تبلیغات جدید طنزآمیز هستند.
  • Citi Bank – این شرکت میلیون ها دلار برای حق نامگذاری در زمینه خانه های متال نیویورک ، که اکنون با نام Citi Field خوانده می شود، پرداخت کرد.

چه کسانی از بازاریابی ورزشی استفاده می کند؟

اخذ تبلیغات در هنگام پخش رادیویی از یک بازی یا خرید یک فضای تبلیغاتی کوچک در حمام آرنا NBA می تواند راهکارهای آسان و نسبتاً ارزان باشد. فقط شرکت های بسیار بزرگی هستند که قادر خواهند بود سرمایه گذاری زیادی را در بازاریابی ورزشی انجام دهند.

تأمین امنیت افراد مشهور و خرید پخش تلویزیونی در طول مسابقات مهم ورزشی ، می تواند صدها میلیون هزینه داشته باشد.

بازاریابان برای رسیدن به بخش خاصی از جمعیت ورزشی تلاش می‌کنند. به طور معمول ، بازار هدف مردان است ، اما استثنائاتی نیز وجود دارد. به عنوان مثال ، اسکیت بازی ، مخاطبان زن زیادی را به خود جلب می کند. محصولاتی برای آقایان مانند نوشیدنی، کامیون و غذاهای میان وعده جذاب است به همین دلیل در طول مسابقات ورزشی به بازار عرضه می شود. پس تنها زمانی می بایست از بازاریابی ورزشی استفاده کرد که از داشتن محصولی با جذابیت گسترده مطمئن هستیم.

سازنده نرم افزارهای کاملاً خاص هیچ چیزی از کل شبکه گسترده بازاریابی ورزشی کسب نمی کند.

استفاده از ورزش برای فروش محصولات فرصت های بسیاری را ایجاد می کند که هم خطر و هم سود به همراه دارد. یک کمپین موفقیت آمیز در زمینه بازاریابی ورزشی می تواند سالها در ذهن مصرف کنندگان بماند ، در حالی که یک تبلیغ ناکارآمد می تواند اتلاف هزینه قابل توجهی باشد. اگر امید به موفقیت داشته باشید ، تمام تلاش‌های بازاریابی باید با برنامه جامع بازاریابی هدایت شوند.

این طرح با تعدادی سؤال لجستیکی مانند برآورد بودجه و منابع آغاز خواهد شد. بازاریابی ورزشی می تواند به سرعت گران شود و شرکت ها می بایست که از منابع خود عاقلانه استفاده کنند. آنها همچنین نیاز به ایجاد یک بازه زمانی برای کمپین دارند. آیا این کار برای یک هفته ، یک فصل کامل انجام می شود ، یا شامل یک بازاریابی چند ساله مانند خرید حقوق نامگذاری ورزشگاه می شود؟

اهداف مختلف بازاریابی شامل برنامه های مختلفی خواهد بود.

سپس شرکت باید بداند مخاطب هدف آنها کیست و چگونه می توانند به بهترین وجهی برسند. این شامل تجزیه و تحلیل شرکت ، محصول آنها و مشتری است. اگر یک بازاریاب بخواهد به مردان زیر 35 سال برسد ، ممکن است روی ورزش های سنگین متمرکز شود. اگر آنها بخواهند به یک هوادار ورزش موردی برسند ، ممکن است تلاش های خود را در المپیک متمرکز کنند. بازاریاب نیاز دارد تا کل چشم انداز بازاریابی ورزشی را بررسی کند و امیدوار کننده ترین فرصت ها را بر اساس تحقیقات بازار علمی شناسایی کند.

تیمی از حرفه ای های خلاق در زمینه تبلیغ آگهی های مختلف خواه از تلویزیون ، بیلبورد یا تبلیغات رادیویی فعالیت خواهند کرد. یافته های تحقیق باید اهداف تبلیغات را تعیین کند ، اما سازندگان آگهی محتوا را توسعه می دهند که فکر می کنند به بهترین وجه می توانند با مخاطب هدف صحبت کنند. آنها از رنگهای تیمی ، شعارها و تصاویر ورزشی استفاده می کنند تا پیوندی بین محصول و ورزش ایجاد شود.

پس از شروع تبلیغات ، شرکت باید ارزیابی کند که این تبلیغات چقدر مؤثر بوده است. معیارهایی مانند افزایش فروش ، فالوورهای شبکه اجتماعی ، و آگاهی از برند، همه نشانگر چگونگی دستیابی به یک کمپین هستند. معیارها باید اهداف تعیین شده در برنامه بازاریابی را نشان دهند. در صورت دستیابی به اهداف ، این کارزار می تواند ادامه یابد و برپا باشد. اما اگر تعداد آنها کم شود ، استراتژی بازاریابی باید تجدید نظر شود.

مشاغل در بازاریابی ورزشی

مدیر برند

یک مدیر برند مسئول کلیه بازاریابی های مربوط به یک برند خاص است. مارک های محبوب مانند Gatorade ، Nike و Under Armor بخش عظیمی از بودجه بازاریابی خود را به بازاریابی ورزشی اختصاص می دهند. مدیر برند تجاری تلاش های بازاریابی را از طریق کانال های چاپ ، رادیو ، تلویزیون و تبلیغات آنلاین هماهنگ می کند.

آموزش / تجربه

همه مدیران برند نیاز به داشتن مدرک در بازاریابی دارند. بسیاری از آنها دارای مدرک پیشرفته در بازاریابی و همچنین آموزش های تکمیلی در ارتباطات یا روابط عمومی هستند. مدیر برند در موقعیت بازاریابی ارشد محسوب می شود. بازاریاب ها قبل از اینکه بتوانند برندهای خود را مدیریت کنند ، باید سالها با یک شرکت همکاری کنند.
عوامل ورزشی نمایانگر منافع ورزشکاران حرفه ای است. وظیفه آنها این است که از پتانسیل کسب یک ورزشکار حداکثر استفاده را ببرند. بخشی از کار آنها یافتن و مذاکره معاملات برای تأیید محصولات است.

ایجنت یا نماینده ورزشی

یک ایجنت ورزشی نیازی به داشتن مدرک در بازاریابی نخواهد داشت ، اما می تواند کمک کننده باشد. وظیفه آنها ارتقاء این ورزشکار در بسیاری از راههایی است که شرکت ها محصولات خود را تبلیغ می کنند. تعداد بسیار کمی از نمایندگی ورزشی وجود دارد و افراد زیادی پس از گذراندن یک عمر در ورزش و ورزشکاران وارد این رشته می شوند.

مدیر پروژه بازاریابی ورزشی

شرکت هایی که به شدت در بازاریابی ورزشی سرمایه گذاری می کنند ، مدیر بازاریابی دارند که منحصراً روی این نوع بازاریابی متمرکز هستند. یک مدیر پروژه بازاریابی ورزشی هرگونه تبلیغاتی را که برای طرفداران ورزش به بازار عرضه می کند ، طراحی و نظارت خواهد کرد.

آموزش / تجربه

همه مدیران پروژه بازاریابی ورزشی نیاز به داشتن مدرک در بازاریابی دارند. تجربه به عنوان یک ورزشکار سابق یا یک هوادار ورزشی نیز مهم است. بازاریابان ورزشی باید ذهنیت یک هوادار ورزش را بصورت تجربه شخصی درک کنند.

نکته پایانی

بازاریابی برای طرفداران ورزش چالشی بزرگتر از آنچه به نظر می رسد، است. این ها مجموعه ای از مهارت ها می باشد که از طرف بازاریاب نمایش داده خواهد شد و طول می کشد تا طیف وسیعی از جمعیت را از طریق کانال های تبلیغاتی مختلف هدف قرار دهد. آنها با رقابت سختی از سوی شرکت های رقیب روبرو هستند. بهترین راه برای بازاریاب ها که خود را برای این و سایر چالش های بازاریابی ورزشی آماده می کند ، این است که در یک دوره آموزش برنامه بازاریابی ورزشی شرکت نماید.

در حال حاضر بیش از 100 برنامه بازاریابی ورزشی در کشور ارائه شده است. این برنامه ها به طور خاص روی تاکتیک های بازاریابی ورزشی تمرکز دارد و به دانشجویان امکان دسترسی به ورزشکاران ، پخش کنندگان و متخصصان بازاریابی را می دهد. بیشتر برنامه ها همچنین شامل یک بخش کارآموزی است که دانشجویان را با شرکت های بازاریابی ورزشی در دنیای واقعی متصل می کند.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارک بازاریابی هستید ، با ما تماس بگیرید.

5/5 - (61 امتیاز)

اشتراک گذاری

1 دیدگاه دربارهٔ «بازاریابی ورزشی چیست؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرور

مطالب مرتبط

برندسازی کلینیک پزشکی

برندسازی کلینیک پزشکی

برندینگ یکی از عناصر کلیدی در موفقیت هر سازمان و تجارت است، حتی در زمینه‌ی کلینیک‌های پزشکی. در این مقاله، به بررسی اهمیت و اجزای

فیجیتال مارکتینگ

بررسی فیجیتال مارکتینگ

آیا تا کنون کالایی را آنلاین خریده و انتخاب کرده‌اید که در فروشگاه آنرا تحویل بگیرید، یا یک کد QR را در فروشگاه اسکن کرده‌اید

پیمایش به بالا
بپرس
1
چت با ما
چت با eBgroup
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم؟